STANJE SIGURNOSTI NA PODRUČJU SBK/KSB TOKOM 2018.GODINE
Uprava policije MUP-a Srednjobosanskog kantona tokom 2018.godine je nizom planskih aktivnosti uspjela da unaprijedi stanje sigurnosti na području kantona, po svim važnijim segmentima. Takva ocjena temelji se na sigurnosnim pokazateljima, a posebno na činjenici da nije bilo slučajeva najtežih krivičnih djela koja su ostala nerasvijetljena.
Mjere koje su preduzimane bile su usmjerena na pojavne oblike kriminaliteta, ali i druge sigurnosne izazove u oblasti javnog reda i mira, te sigurnosti saobraćaja na putevima. Svakodnevnom analizom događaja, kao i rezultata preduzetih mjera i radnji dolazilo se do zaključaka o pravcima budućeg djelovanja policijskih službenika na terenu.
Navedeno ukazuju da je Uprava policije konstantnim mjerama i radnjama preventivno i represivno djelovala na moguće počinioce krivičnih djela. Tako je u 2018.godini registrovano 1126 krivičnih djela, što je za 156 djela ili 12% manje u odnosu na 2017. godinu, kada su evidentirana 1282 krivična djela.
Istovremeno, porastao je procent ukupne riješenosti krivičnih djela za 11 % i ona u 2018. godini iznosi 85 %.
Također, procenat otkrivenosti izvršilaca krivičnih djela izvršenih po nepoznatom izvršiocu u 2018.godini porastao je za 18% i iznosi čak 68 %.
Prijavljeno je 1120 osoba za učinjenje krivičnih djela, što u odnosu na 2017.godinu predstavlja smanjenje za 32 osobe, od kojih je 415 povratnika u vršenju krivičnih djela. Pokazatelj da su nešto više od 1/3 svih prijavljenih osoba povratnici u vršenju krivičnih djela, upućuje na zaključak da se u saradnji sa pravosudnim institucijama treba ostvariti dodatna saradnja i napor, s obzirom da do sada izrečene krivične sankcije nisu postigle svrhu kažnjavanja i takve osobe su nastavile sa vršenjem krivičnih djela.
U kontekstu prijavljenih osoba kao izvršilaca krivičnih djela, posebno treba istaći činjenicu da je smanjen broj krivičnih djela koje su izvršili maloljetnici. Naime, od ukupno 1120 osoba koje su prijavljene za izvršenje krivičnih djela, 40 osoba su maloljetne, što predstavlja 3,5 % od ukupnog broja izvršilaca.
Treba napomenuti da nije bilo najtežih krivičnih djela koja su ostala nerasvijetljena. Posebno uspješno, riješena su najteža krivična djela iz oblasti protiv života i tijela. Naime, sigurnosno stanje na području ovog Ministarstva za analizirani period, obilježio je događaj krivičnog djela Ubistva koje je prijavljeno na području Bugojna, a manifestuje se u tome da su tri lica smrtno stradala, te da je osumnjičeni pored krivičnog djela Ubistva izvršio i krivično djelo Paljevina, kako bi prikrio tragove i otežao otkrivanje ovog krivičnog djela. Koordiniranim aktivnostima službenika Sektora krim policije, inspektora PU Bugojno i istražitelja PS Bugojno, u rekordno kratkom roku otkriven je izvršilac, te prijavljen za izvršenje navedenog djela, a jedno lice je prijavljeno za prikrivanje izvršioca krivičnog djela.
U pogledu krivičnih djela razbojništva treba istaći da je došlo do značajnog smanjenja i to za 48 %. Naime u 2018.godini registrovano je 16 krivičnih djela ove vrste, a u istom periodu prošle godine 31 djelo.
Dobar rezultat postignut je i u pogledu borbe protiv krađe vozila, broj ukradenih vozila tokom 2018.godine iznosi 19, što predstavlja smanjenje za 39 djela ili 67% u odnosu na 2017.godinu, kada je prijavljeno 58 krađa motornih vozila. Od 19 prijavljenih djela, rasvjetljena su 4 , dok je 10 motornih vozila od strane policijskih službenika i vlasnika vozila pronađeno napušteno, te vraćeno vlasnicima.
Smanjenju broja ukradenih vozila svakako su doprinijele pojačane aktivnosti policije koje su se ogledale kroz kontrolu i preglede kriminogenih osoba, opservacije terena, te drugim mjerama i radnjama koje su bile usmjerene na prevenciju krađe motornih vozila, ali i poduzimanjem represivnih mjera protiv izvršilaca ovih krivičnih djela. Značajna karakteristika krađe vozila na našem kantonu je da se radi o vozilima starije proizvodnje (Volkswagen, Audi i slično), koja se često pronađu i vrate vlasnicima.
Kada su u pitanju imovinski delikti, značajne rezultate postigle su PU/PS Kiseljak, Fojnica i Kreševo, koje su u samo jednoj akciji uspješno rasvijetlile ukupno 18 krivičnih djela teške krađe, dok su PU/PS Bugojno i PS Gornji Vakuf – Uskoplje, također u samo jednoj akciji rasvijetlile čak 19 takvih krivičnih djela.
Još jedna oblast u kojoj su postignuti dobri rezultati jeste u pogledu borbe protiv zloupotrebe opojnih droga, gdje je podneseno ukupno 147 izvještaja protiv 155 osoba, od čega je 44 ili 28 % povratnika u vršenju ovih krivičnih djela, te se aktivnosti na ovom planu nastavljaju i dalje, a zaplijenjena je i znatna količina narkotičkih sredstava. Broj podnesenih izvještaja u 2018.godini je veći za 37 ili 33,64% u odnosu na prethodnu godinu, kada je podneseno 110 izvještaja.
Povećan broj krivičnih djela iz ove oblasti znači pojačan i uspješan rad policijskih službenika, zbog čega će i u narednom vremenskom periodu prioritet u postupanju biti planiranje i realizacija operativnih akcija, s posebnim akcentom na suzbijanju krivičnih djela proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.
Posebno treba napomenuti činjenicu, da je određen broj slučajeva bio rezultat dobre saradnje sa građanima, odnosno da se pravovremenim dojavama građana došlo do saznanja koja su na kraju imala za rezultat lišenje slobode osoba osumnjičenih za zloupotrebu opojnih droga i zaplijenom narkotika.
Interesantno je spomenuti i krivična djela nasilje u porodici, što predstavlja opasnost za svako društvo, pa tako i naše. Tokom 2018.godine evidentirano je ukupno 99 krivičnih djela nasilja u porodici, što je za 11 djela manje u odnosu na 2017.godinu. S ciljem prevencije ove pojave, službenici policije su u proteklom periodu proveli više kampanja usmjerenih na skretanje percepcije o prisutnosti ove pojave. Policijski službenici uključeni u dokumentovanje ovih krivičnih djela su posebno obučeni, a ostvarena je i značajna saradnja sa centrima za socijalni rad.
Kada je u pitanju javni red i mir u 2018.godini broj prekršaja je smanjen za 4,43 %, što je rezultat povećanog broj mjera i radnji koje su službenici policije preduzimali prema prekršiteljima.
Slučajevi masovnijeg narušavanja JRiM nisu evidentirani. Kada se uzme u obzir rezultat pojačanih aktivosti policije prvenstveno po prosjačenju (u ovom izvještajnom periodu više za 23 prosjačenja) evidentno je da broj ostalih prekršaja po JRiM u ovom periodu u odnosu na isti period prethodne godine značajno manji. Značajne aktivnosti na unaprjeđenju stanja u ovoj oblasti preduzete su u saradnji sa inspekcijskim organima u pogledu kontrole rada ugostiteljskih objekata u skladu sa ranijim zaključcima Vlade SBK, ali i saradnja sa nekim nevladinim organizacijama u provedbi akcije „18+“, koja je za cilj imala sprječavanja prodaje alkohola maloljetnim osobama.
Kada je u pitanju stanje iz oblasti saobraćaja, u 2018.godini evidentirano je 3023 saobraćajne nezgode, što predstavlja smanjenje 237 nezgoda ili 7,26 % u odnosu na 2017.godinu, kada je evidentirano 3260 nezgoda.
Od ukupnog broja, u 15 nezgoda smrtno je stradalo 18 osoba, što je manje za 6 osoba, ili 25 % u odnosu na prethodnu godinu, kada su u 17 nezgoda smrtno stradale 24 osobe.
Događaj koji je izazvao pažnju šire javnosti je saobraćajna nezgoda koja se dogodila dana 07.12.2018.godine u ulici Kalinska, u Novom Travniku, u kojoj je putničko motorno vozilo marke Opel Astra, kojim je upravljao vozač N.R., rođen 1984.godine iz Novog Travnika, ostvarilo kontakt sa pet pješaka, kojom prilikom su dva smrtno stradala, dok su tri zadobila teže tjelesne povrede.
Smanjenje broja saobraćajnih nezgoda može se posmatrati kroz rezultate pojačanih mjera i radnji koje su službenici policije preduzimali prema nesavjesnim vozačima, uz poseban naglasak na alkoholizirane vozače. Također, nastavljena je upotreba radarskih sistema, kako stacioniranih, tako i mobilnih, kojima je evidentirano ukupno 39.716 slučajeva prekoračenja brzine. Zbog navedenih prekršaja izrečeno je novčanih kazni u ukupnom iznosu od 1.084.860,00 KM. Ono što je bitno napomenuti jeste činjenica da je početkom mjeseca septembra ove godine započelo evideniranje i obrada prekršaja zabilježenih LPR kamerama, koje evidentiraju neregistrovana vozila.
Od ostalih mjera koje su policijski službenici preduzimali treba napomenuti i podatak da je iz saobraćaja tokom 2018.godine isključeno 1461 vozilo, uglavnom zbog neregistrovanosti ili tehničke neispravnosti, što je za 251 ili 20,74 % više u odnosu na predhodnu godinu, kada je isključeno 1210 vozila.
Kada su u pitanju vozači, u toku 2018.godine isključeno je ukupno 2312 vozača iz saobraćaja što je povećanje za 154 ili 7,13% u odnosu na 2017.godinu kada je isključeno 2158 vozača. Kroz pojačane aktivnosti policije posebno se tretiraju alkoholizirani vozači, kojih je u toku izvještajnog perioda iz saobraćaja isključeno 1572, od koji je 465 lišeno slobode i zadržano u stanicama do otriježnjenja, zbog prisustva alkohola u organizmu preko 1,5 promila.
Službenici policije su u ovom periodu provodili stalne akcije, naročito u dane vikenda, kojim se nastoje spriječiti neodgovorni vozači da učestvuju u saobraćaju i prouzrokuju saobraćajne nezgode. Posebna aktivnost koja se provodila tokom 2018.godine je oduzimanje vozila od višestrukih povratnika u vršenju najtežih saobraćajnih prekršaja. Vozila se oduzimaju kao sredstva izvršenja prekršaja, kao bi se takve osobe spriječile u daljem činjenju prekršaja, odnosno ugrožavanju sigurnosti u saobraćaju za sve druge učesnike. U ovom periodu takvih vozila je oduzeto ukupno 124, čime su takvi prekršioci spriječeni u daljem činjenju prekršaja.
Tokom 2018.godine ostvarena je veoma dobra saradnja sa drugim agencijama za provođenje zakona, a prije svega sa Federalnom upravom policije i SIPA-om u dokumentovanju različitih krivičnih djela, te su postignuti zapaženi rezultati. Isto tako, saradnja sa drugim institucijama poput Uprave za indirektno oporezivanje BiH, inspekcijskim organima i kantonalnom upravom za šumarstvo, realizirana je u velikom broju zajedničkih akcija. Sve navedeno naravno je doprinijelo je povoljnom stanju sigurnosti na našem području.
Nisu zanemarljive aktivnosti koju su službenici policije provodili u saradnji sa nevladinim organizacijama, kroz stalni program „Rad policije u zajednici“. Od važnijih projekata treba spomenuti akcije „18+“ koja za cilj ima sprječavanje točenja alkohola maloljetnim osobama, a koja je realizirana sa Centrom za edukaciju mladih iz Travnika. Sa navedenom nevladinom organizacijom realiziran je i projekat „Noćna utrka“, koja je održana u Travniku i čije osiguranje je bilo veoma zahtjevan sigurnosni zadatak, koji su na sebe preuzeli i u potpunosti proveli službenici policije. Također, u školama na području SBK/KSB održana su predavanja za učenike na temu „Ovisnost o cigaretama, alkoholu i opojnim drogama“ s ciljem postizanja više razine znanja i svijesti o štetnosti konzumiranja sredstava ovisnosti, a osobito opojnih droga. Isto tako, za učenike osnovnih škola na području SBK/KSB, RPZ policajci su održali predavanja na temu „Opasnost od petardi i pirotehničkih sredstava“ s cilj em preventivnog djelovanja na suzbijanju posljedica koje mogu nastupiti usljed upotrebe pirotehnike, koju djeca i mladi najčešće koriste prilikom obilježavanja božićnih i novogodišnji praznika. U znatnoj mjeri propraćena je i akcija „Sigurna djeca - osigurana budućnost“, kojom se nastojalo podići stepen sigurnosti djece u saobraćaju.
Tokom izvještajnog perioda policijski službenici našeg ministarstva bili su angažovani na osiguranju brojnih sportskih i vjerskih manifestacija koje su osiguravane tokom godine, počevši od manifestacija Ajvatovica, Sveti Ivo, kao i uspješnoj realizaciji predizbornih i izbornih aktivnosti u okviru akcije „IZBORI 2018“, kojom prilikom su službenici policije na adekvatan i profesionalan način poduzeli sve potrebne zakonom propisane mjere i radnje.
Smatramo da će sve navedene mjere koje će se provoditi i u narednom periodu, omogućiti da stanje sigurnosti ostane zadovoljavajuće, te se u tom smislu svakodnevno vrši procjena stanja i opredjeljuju nove mjere kojima se nastoji suprotstaviti sigurnosnim izazovima bilo koje vrste.
URED KOMESARA